Saliery

Zambeste azi,maine poate fi mai rau!

1.5.1.
     media: 0.00 din 0 voturi

postat de saliery in 2010-01-24 18:30
Imi cer scuze fata de Liga dar nu am putut ajunge azi in Piata Unirii. Din ce am mai citit, am inteles ca Basescu si Geaoana au discutat despre indemnul la solidaritate. A participat si Simirad ( legea cu impuscatul ciorilor), Dorin Chirtoaca (primarul Chisinaului), si primarul Iasului aka Nichita
Data de 24 ianuarie se vrea a fi o zi de sarbatoare nationala , alaturi de 1 decembrie. Interesant, legat de 24 ianuarie, este ca Mica Unirea nu a fost dorita de toti. In principal, de boierii moldoveni, care stiau ca orasul Iasi va ajunge unul de rang II. Si asa a fost...
Sau ca 500 de persoane au protestat impotriva Unirii, la abdicarea lui Alexandru Ioan Cuza in 1866, dar un detasament de munteni trimisi de catre rege, i-a linistit...de tot. Unirea pe care o sarbatorim astazi, cu mare fast la Iasi si la Focsani, sa nu uitam ca a dus Moldova in plan secund, facand ca, astazi, sa fie cea mai slab dezvoltata regiune din U.E.
Si faptul ca, mereu, mitropolitul Moldovei este va deveni si Patriarh al B.O.R. este consolarea pentru pretul platit la Mica Unire.

Tag-uri Technorati: , ,

Comentarii

Comentariile sunt interzise la blogurile neactualizate mai mult de 90 de zile